JAKIE NAWOZY SĄ NAJLEPSZE ?

Jakie nawozy są najlepsze? To pytanie męczy wielu rolników przed zapełnionymi nawozami punktami sprzedaży. Jakie z nich azotowe, potasowe, fosforowe i kompleksowe? Jakie nawozy wysiewać wiosną, a jakie jesienią? Jakie nawozy najlepsze pod zboża, jakie pod ziemniaki, jakie na użytki zielone? Nawozy kosztują drogo i uwierzcie że nie wszystkie są Wam konieczne. Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, w prosty i dostępny sposób i mamy nadzieję że zaoszczędzimy rolnikom pieniędzy przy zakupie tylko potrzebnych nawozów.

NAWOZY AZOTOWE, POTASOWE, FOSFOROWE

Azot (N), fosfor (P) i potas (K) – makroelementy, niezbędne każdej roślinie do wzrostu i rozwoju. W uproszczeniu, azot odpowiada za wzrost wszystkich części rośliny a w szczególności masy zielonej, fosfor – za wzrost systemu korzeniowego i ogólny wzrost, a potas za pojawienie się kwiatów, dojrzewanie i ogólną odporność rośliny. Wszystkie trzy makroelementy potrzebne każdej roślinie, ale nie zawsze jednocześnie i nie w jednakowych ilościach.

JAKIE NAWOZY WYSIEWAĆ WIOSNĄ, LATEM I JESIENIĄ?

Azot   (N), który odpowiada za wzrost wszystkich części rośliny, potrzebny roślinom szczególnie wiosną, kiedy to one aktywnie zwiększają masę. Jesienią jego nadmiar może być szkodliwy, gdyż przerośnięte oziminy mogą źle przetrwać zimę.

Fosfor (P), który odpowiada za rozwój masy korzeniowej, zbożom jarym i roślinom jednoletnim potrzebny jest wiosną, a także w ciągu ich wzrostu. Jednak najbardziej wskazany czas wysiewu nawozów fosforowych to jesień. Po – pierwsze, fosfor pomoże im lżej przezimować, a po – drugie jako inwestycja na lepsze przyszłe plony (fosfor uwalnia się powoli). Szczególnie potrzebny roślinom okopowym.

Potas (K) – szczególnie przydatny pod warzywa, kwiaty, sady, zboża. Pod wszystkie rośliny wydające nasiona i owoce. Zapewnia silne kwitnienie i urodzaj. Nawozy potasowe nie wysiewa się zawczasu jak fosforowe, najlepiej wysiewać je przed kwitnieniem i zawiązywaniem owoców.

 

Nawozy kompleksowe, wieloskładnikowe NPK – nawozy bywają proste i kompleksowe. Np. superfosfat – prosty fosforowy nawóz, siarczan potasu, chlorek potasu- proste nawozy potasowe , siarczan amonu, saletra amonowa- proste nawozy azotowe. Kompleksowe nawozy często oprócz trzech głównych makroelementów NPK , zawierają jeszcze coś z trzech uzupełniających: wapń Ca, siarka S (ważna dla roślin strączkowych, kapustnych, trawników gazonowych itp.) lub magnez Mg (ważny dla roślin okopowych np. ziemniaków).